Dom i sagen procurator Dannisøe som actor contra drengen Christen Sørensen.
Drengen Christian Sørensen af Jetsmark sogn er under nærværende sag ved egen tilståelse og øvrige tilvejebragte oplysninger overbevist om at han den 12 marts dette år om eftermiddagen har borttaget 15 rigsdaler 2 mark 6 skilling i rede penge af hans morbroder tjenestekarl i Risager Christen Thomsens kiste der henstod i herberget. Pengene gik han hjem med og gemte dem på en hylde over kakkelovnen i hans moders bolig hvor de fandtes og efter at tiltalte var gået til bekendelse om at have stjålet pengene blev de tilbageleveret ejeren samme dags aften som tyveriet var begået. Nøglen sad i døren til herberget og nøglen til kisten sad i denne, og tiltalte havde set pengene i kisten samme dags formiddag da han i et andet ærinde havde været hos morbroren der den gang havde kisten åben og hvor der desuden var nogle flere penge både i sølv og sedler, men som tiltalte lod blive tilbage. Som bevægegrund til dette tyveri har tiltalte angivet at hans moder er meget fattig, hvilket også må antages at være tilfældet, og mangler sengeklæder, og at han siden ville have leveret hende pengene til at købe nogle sengeklæder for. Tyveriet havde han gentagne gange benægtet da han blev opfordret til at bekende samme. Men da hans moder vedblev at sigte ham derfor gik han til bekendelse og der er ingen formeldning om at enten hans moder eller nogen anden har været medvider eller hæler i tyveriet. Tiltalte er døbt 21 maj 1827 (1), altså nu omtrent 16 år gammel og han har ikke forhen været tiltalt eller straffet. Han vil derfor blive at straffe for simpelt tyveri første gang begået af unge mennesker imellem 15 og 18 år, og ifølge forordningen af 11 april 1840 paragraf 29 sammenholdt med paragraf 4 formenes at straffen ifølge sagens samtlige omstændigheder passende kan bestemmes til 20 slag af en rotting (2), og vil han derhos være at tilpligtes at udrede alle de af auctionen flydende omkostninger hvoriblandt salarium til actor 4 rigsbankdaler og til defensor 3 rigsbankdaler sølv. Sagførelsen har været forsvarlig.
Thi kendes for Ret.
Tiltalte Christen Sørensen bør gives 20 slag af en rotting (3) og derhos udrede denne sags omkostninger hvoriblandt sallarium til actor procurator Dannisøe 4 rigsdaler og til defensor procurator Sprechelsen 3 rigsdaler sølv. At efterkomme under adfærd efter loven.
Oplæst og afsagt i Kær og Hvetbo Herreders Extraret den 5 maj 1843
Ostenfeldt.
- Døbt 20 maj 1827. Forældre husmand Søren Christensen Bøssemager og hustru Ane Marie Thomsdatter i Lille Pandrup.
- Rotting, Ifølge Gyldendal Den store Danske et Spanskrør, 1 meter lang og 4 cm. i omkreds.
- Afstraffelsen blev foretaget af arrestforvareren i overværelse af herredsfogeden og har antagelig fundet sted i den gamle arrest i Blokhus.
Af. fhv. tømrermester Hans Poulsen, Kaas