Historien om de to gårde ”Søndergaard i Åsendrup og ”Rykind”

Historien om de to gårde ”Søndergaard i Åsendrup og ”Rykind” i nordre udflytter.

 

Åse Hyldgaard til Christen Søndergaard

Åh det var nyt for mig at gården allerede hed ”Søndergaard” før 1916.

Min far har fortalt, at da de boede der, blev den kaldt ”Hyldgaard”, så jeg troede at Søndergaard navnet først kom til senere.

Hvad hed din bedstefar som så solgte til min bedstefar?

 

 

 

 

 

 

Søndergaard” i Åsendrup i 1954 og 1956, Vrenstedvej, Åsendrup

 

Christen Søndergaard til: Hej Åse Hyldgaard.

I flere generationer har ejerne af gården ”Rykind” i Vrensted heddet Christen Christensen.

De stammer fra Rykind i Tolstrup sogn og giftede sig til gården ”Ryttensgård” i Vrensted, en forfalden fæstegård under Børglum kloster, som de fik lov til at omdøbe til ”Rykind”.

Da min oldefar, Christen Christensen døde 1889 var det en datter, Johanne Kirstine, som arvede Rykind. Hendes tvillingbror var min bedstefar, Christen Christensen.

Hvorfor denne fordeling vides ikke… Deres storebror fik efter giftemål 1880 gården ”Toppen”, ligeledes i Åsendrup (Han hed Niels Christian Christensen, kaldet Niels Christian Rykind. En pudsighed er, at hans børn fik efternavnet Nielsen).

Min bedstefar Christen Christensen giftede sig med møllerens datter.

Hendes far var Jens Jensen, ejer af ”Vrensted nordre mølle” og kendt under navnet Jens Vittrup. Efter giftermål flyttede de til Sindal til gården ”Tronsig”, hvor min fars 8 søskende er født.

1905 flyttede de tilbage til Vrensted til gården ”Søndergaard” i Åsendrup.  Siden da er min bedstefar kun kendt under navnet Christen Søndergaard

Min far, Aage, er født 1906 på Søndergaard, og også kun kendt som Aage Søndergaard. Vi er 4 søskende som derfor er døbt med Søndergaard som mellemnavn. Jeg er således døbt Christen Søndergaard Christensen (Jeg er den sidste Christen Christensen   ).

Gårdmaleriet af ”Søndergaard” i Åsendrup – nedenfor.

Min farbror, Jens Vittrup Christensen (Planteskoleejer i Hjørring), gav det til min far på betingelse af, at han skulle give det videre til mig. Jeg er også indehaver af en karaffel med indgraveringen: Jens Jensen 1887 (= Jens Vittrup fra Vrensted nordre Mølle = min oldefar).

Det nuværende stuehus til Søndergaard er opført 1907 – altså af min bedstefar.

For mig er oplyst, at udhusene er fra 1940-erne efter brand.

Iflg. ældre kort ser det ud til, at Søndergaard tidligere har ligget på den anden side af den nuværende Vrenstedvej mellem Løkken og Vrensted.

Min Bedstefar Christen Søndergaard, solgte i 1916 til Hyldgaard og overtog i stedet Nørregaard, ligeledes i Åsendrup. Han flyttede i 1918 til Løkken, men havde forinden solgt grund til Løkken Vandværk.

Han købte i 1922 gården Østergaard i Nørum, Skallerup, som min far overtog 1943.

Bedstefars tvillingsøster blev gift med Mads Eriksen fra V. Hjermitslev. Deres børn blev døbt med Rykind som mellemnavn.

Min bedstemor, Inger Marie, var ældste datter af Jens Vittrup (mølleejer til Vrensted Nordre mølle, som lå i Vringelby) – også en større slægt med udspring i Vrensted.

Hendes forældre boede som aftægtsfolk hos mine bedsteforældre på Søndergaard, hvor Jens Vittrup døde. Moderen (min oldemor) fulgte med til Nørregaard, Løkken og Skallerup, hvor hun døde 1929.

(Lidt nostalgiske udgydelser med mange hilsner Christen Søndergaard, Tornby)

 

 

 

 

 

”Rykind” på Rykindvej, Vrensted foto ca. 1960